КРОК

Крок 1980Єдина відома в свій час на весь Союз рок-група з України, почала складатися в 1979 році з ініціативи відомого київського гітариста Володимира Ходзицького. Він був вже «ветераном» столичної рок-сцени - починав в 1967 році в легендарних «Червоних дияволятах», потім в джа-квінтеті Ігоря Кондакова, а після закінчення Художнього інституту недовго грав в «Красных маках». В свій новий проект, утворений на базі акомпануючого складу Лідії Відаш і названий згодом «Крок», він запросив кращого барабанщика України, студента консерваторії Сергія Хмельова (екс-«Крила») та бас-гітариста Вадима Лащука (екс-«Кобза»). Клавішники мінялися досить часто, і кожен з них був етапним для творчості групи. З Юрієм Ратманським «Крок» першим в СРСР заграв електро-фанк. З приходом ще одного студента консерваторії, клавішника Віктора Карасика (екс-«Кредо»), музика групи стала більш полістилічною, але з помітним нахилом до новохвильового арт-року; третім клавішником став більш епічний Руслан Горобець [1956-2014] (екс-«Еней», «Граймо!», «Чарівні гітари», «Водограй»). Незмінним звукорежисером гурту був Володимир Замараєв. «Крок» був легендою в Україні і досить відомим за її межами, хоч так і не дав жодного повноцінного концерту, два роки існування провівши в репетиціях і записах музики до фільмів та спектаклів («Крок» спочатку базувався в БК Метробуду, а потім офіційно влаштувався в новостворений Молодий театр). Самою вагомою роботою «Кроку» став запис 17 пісень Володимира Бистрякова до дитячого телефільму «Тайна, известная всем». Пісня з цього фільму «Куда уехал цирк» стала всесоюзним супер-хітом і рекордсменом ВФГ «Мелодия» - на записану «Кроком» мінусівку ця пісня видавалася на платівках з голосами Світлани Дідоренко, Валерія Леонтьєва, Алли Пугачової, Леоніда Борткевича і Наташі Рожкової. Гурт вихваляли на худрадах, та на велику сцену так і не пустили - в кінці 1981 року суперпроект «Крок», так і не реалізувавши своїх величезних потенційних можливостей, розпався і музиканти канонічного складу подалися здобувати успіху поодинці. Перші платівки вийшли вже коли гурту не стало «Кула уехал цирк» та в журналі «Кругозор». Про те, наскільки музика «Кроку» випередила свій час, свідчить хоча б той факт, що одна із інструментальних композицій гурту з’явилася на платівці в звуковому журналі «Кругозор» лише в кінці 1985 року - коли в моду увійшли брейк-данс та електропантоміма. А один з лише двох дійсних членів рок-секції в Союзі комрозиторів СРСР, Олександр Градський у своєму авторському шоу на Всесоюзному радіо назвав «Крок» кращою рок-групою України коли гурту вже давно не існувало.
В 1982 році Ходзицький зібрав новий склад - співак Валерій Горлов (екс-«Черемош»), барабанщик Костянтин Курко (екс-«Еней», «Кобза»), басист Валерій Смаглій, клавішники Анатолій Мунтян (екс-«Жива вода») і Дмитро Зарицький та влаштував «Крок» в Черкаську філармонію. Після двох років гастрольного чосу частина музикантів перейшла у «XX век» тієї ж філармонії і «Крок» вдруге припинив існування.
Надалі Ходзицький працював з московсько - київською співачкою Світланою Дідоренко і записав з нею дві LP-платівки («День придет» в 1984 і «Дырокол» в 1987), синтезуючих традиційну естраду з музикою нової хвилі. Його новий проект «Ходзицький і компанія» вселяв надію в серця фанів на відродження «Кроку» - група була лауреатом першого фестивалю «Моложіжне перехрестя-86» (поряд з «Дисплеєм» Лащука), а відеокліп «Дырокол» був кращим в Україні в 1988 році. Та згодом Ходзицький став керівником київського філіалу відомої московської студії «Рекорд» (а потім перебрався до Берліна де створив власну студію FreeCROOVE), а ще раніше від його проекту відбрунькувалася техно-поп група «Скетч».
В 2006 році компанія NAC випустила компакт-збірку «The Best Of Ходзицький, Крок & Компанія 1978-1986» з усіма записами, що вдалося знайти і реставрувати

P.S. До кінця 1993 року у львівській студії Олександра Єрченка «Дубль-2» існував хард-роковий гурт Юрія Цвєткова з такою ж назвою «Крок», що запам’ятався своїм... дискотечним хітом «Гандзя в кедах».

 

Крок в Галактику
Куда уехал цирк
 

 


© КМ студія