ВАТРА

Ватра'71 Так сталося, що Львівська обласна філармонія об’єднала під одною назвою три зовсім різних колективи. Першу «Ватру» заклав в лютому 1971 року джазмен-мультиінструменталіст Михайло Мануляк на базі штатного естрадного оркестру філармонії. Зі старого складу він залишив тільки мідну секцію, а весь репертуар замінив на україномовний - основу складали джаз-рокові обробки народних пісень та власні пісні Мануляка. Співали тоді Валентина Маркова, Світлана Радіонова, Роман Бревко та Валерій Дусанюк. Та вже перші надзвичайно успішні гастролі півднем України викликали занепокоєння КДБ - за відмову йти на репертуарні компроміси Михайла Мануляка звільнили з філармонії. Керувати «Ватрою» став Богдан Кудла, який намагався максимально зберегти надбання засновника - на великій платівці 1974-го року заслуговують уваги незвичні пісні у виконанні Лесі Боровець та завуальована пісня січових стрільців «Гей, ви хлопці молодії». Та й сама платівка стала своєрідною рекордсменкою-довгожителькою серед записаних на «Мелодії» українськими виконавцями - маленькими тиражами вона передруковувалася ще протягом майже 15 років. Ватра ’74Та в тому, мабуть, заслуга і наступних «Ватр»
 

Вже в 1977 році в філармонію запросили, створений за рік до цього колишніми учасниками «Арніки» Іваном Поповичем та Віктором Морозовим, самодіяльний ВІА «Ровесник». Візиткою нової «Ватри» стала пісня Поповича «Люба-Люба», а про майстерність музикантів свідчить виконувана ними «Блакитна рапсодія» Джорджа Гершвіна. Та через два роки майже весь склад цієї «Ватри» перебрався в Чернівці у «Смерічку», Попович і співачка Ольга Щербакова в Ужгород в «Закарпаття», а кращий трубач України Володимир Копоть подався до Києва.


А філармонія знову запросила до себе самодіяльний ВІА, на цей раз створені Романом Лозинським в 1977 році в БК автобусного заводу «Ритми Карпат». Оскільки Лозинський також пішов у «Смерічку», керівником нової «Ватри» став композитор Ігор Білозір (24.03.55), основними вокалістами Оксана Білозір та Мар’ян Шуневич; в стартовому складі грали клавішник Зиновій Левковський (екс-«Арніка»), барабанщик Юрій Кедринський, гітарист Андрій Береза, скрипаль Ростислав Штинь, саксофоніст Олександр Сердюк (автор знаменитої «Чарівної бойківчанки»). Від першого міньйону 1981-го року і до другого 85-го, «Ватра» поступово ставала найпопулярнішим ВІА України, хоч їй так і не вдалося позбутися протиріч між суто «ватрівським» фолк-стилем, сольною програмою Оксани Білозір та патріотикою, котру нав’язувала ансамблю худрада філармонії. З часом, коли відмінили відсоткове обмеження власних пісень в репертуарі, на перший план все більше виходила Оксана Білозір, а сама «Ватра» сприймалася просто як звичайний акомпануючий склад. Все закінчилося тим, що Оксана залишила гурт і створила собі власний ансамбль «Оксана». А власне «Ватра» перетворилася на музичний центр під керівництвом Ігоря Білозіра, котрий саме захопився створенням експериментальної музики, синтезуючої стиль нью-ейдж з українським мелосом. Альбом обрядових пісень «Від Миколая до Йордана» у виконанні Ігора Білозіра та «Ватри» в 1996 році випустив лейбл Гал Рекордс.
Колишніми музикантами «Ватри» були створені нові групи - «Львівські музики», «Гурт Олега Кульчицького», «19-клас», а ще раніше «Жайвір».
9 травня 2000 року русифіковані мажори жорстоко побили Ігоря Білозіра і він через 20 днів помер у львівській реанімації. Його смерть мала міжнародний резонанс і викликала громадські заворушення у Львові.
ВІА «Ватра» і надалі входить до складу однойменного музично-мистецького центру «Ватра», керівництво яким перейшло до Ольги Білозір. Станом на 2002 рік у складі гурту: музичний керівник, скрипаль Андрій Кучерепа, клавішник і саксофоніст Роман Антонів, басист Сергій Мосесов, гітарист Ярослав Ковалів, барабанщик Ростислав Драла, вокалісти Ольга Буньо та Володимир Питель.
В 2005 році лейбл Гал Рекордс випустив альбом пісень Ігоря Білозіра «Світлиця», на якому, окрім голосу автора, звучать голоси Василя Зінкевича та Квітки Цісик .

 

Гей, ви хлопці молодії
Вівці, мої вівці
 

 


© КМ студія